Ćwiczenia na dalekowzroczność (nadwzroczność)

Dalekowzroczność
0:00

Kolejną częstą wadą wzroku jest nadwzroczność (hipertropia). Jest to wada odwrotna do krótkowzroczności - stosunkowo wyraźne jest widzenie z daleka, natomiast zamazany obraz w przypadku patrzenia z bliska. Powoduje to szybkie zmęczenie wzroku przy czytaniu, może prowadzić do powstawania bólu głowy i podrażnień spojówki Nadwzroczność jest spowodowana nieprawidłową budową gałki ocznej, która jest krótsza albo ma zakrzywioną rogówkę. Powoduje to ogniskowanie się promieni świetlnych wpadających do oka za siatkówką, a nie na niej.

Więcej informacji o tej wadzie znajdziesz tutaj

Image
Starczowzroczność
0:00

Prezbiopia, czyli starczowzroczność jak sama nazwa wskazuje, to jeden ze skutków ubocznych ogólnego starzenia się organizmu i postępującego pogorszenia się funkcjonowania wszystkich organów człowieka. Pojawia się ona powszechnie u osób po 40 roku życia. Wada ulega pogłębieniu aż do 60 - 65 roku życia, kiedy ulega zahamowaniu. Objawy są takie same jak przy dalekowzroczności, a więc problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu. Inne jest jednak podłoże prezbiopii w stosunku do dalekowzroczności omówionej wcześniej.

Więcej informacji o tej wadzie znajdziesz tutaj

Z drugiej jednak strony, żyje znaczna liczba osób w podeszłym wieku, które nie zgłaszając potrzeby noszenia okularów, przeczą tezie nieuchronnego pogarszania się wzroku, wraz z postępującym wiekiem. Jakkolwiek trudno zaprzeczyć tezie, że w podeszłym wieku następuje w mniejszym lub większym stopniu utwardzenie się i zmętnienie soczewki oka oraz pogorszenie stanu mięśni gałki ocznej, to należy stwierdzić, że techniki metody dr Bates'a stanowią skuteczne antidotum, na te niekorzystne zmiany

W starczowzroczności wykonujemy te same ćwiczenia co dla dalekowzroczności (dostępne poniżej)

Ćwiczenie D1. Czytanie tekstów różnej wielkości
0:00

Dla dalekowidza, czytanie małego druku przy zrelaksowanych oczach, jest najlepszą metodą na poprawę wzroku. Teksty napisane czcionką o różnej wielkości uczą nasze oczy skupiania się na coraz to mniejszych literach, przy zachowaniu dynamicznego relaksu wzroku.

  1. Umieść tablicę w takiej odległości, aby największe litery były lekko rozmyte, ale łatwo rozpoznawalne.
  2. Zacznij od patrzenia na duży druk, litera po literze. Niech twoje oczy spacerują wokół liter i ich kształtów, zaczerniając w myślach to, na co patrzysz. Często mrugaj, a co jakiś czas zamknij oczy i wizualizuj to, co przed chwilą przeczytałeś.
  3. Teraz przejdź do mniejszego druku i powtórz ćwiczenie z pkt. 2. Jeżeli nie możesz już wyraźnie rozróżnić liter, to obserwuj to co widzisz, każdy dziwny i zamazany obiekt. Nie napinaj oczu, tylko patrz na kontury, krawędzie i przestrzenie między literami i wyrazami. Mrugaj, aby twój wzrok był ciągle zrelaksowany. Co jakiś czas zamknij oczy i powtarzaj w myślach: "kartka jest biała, a litery są czarne".
  4. Jeżeli twój wzrok nie jest bardzo zmęczony to wykonaj pkt. 3 dla jeszcze mniejszego tekstu.
  5. Wróć teraz do większego druku. Prawdopodobnie uznasz go za znacznie wyraźniejszy i znacznie większy niż na początku ćwiczenia.
Czas wykonywania: 3-5 minut
Powtórzenia: 1-2 razy dziennie
Zastępcze ćwiczenia: D2, D3, D4
Obciążenie wzroku: średnie
Ćwiczenie D2. Czytanie odwróconego tekstu
0:00
Image

Ćwiczenie z odwróconym tekstem pozwala skupić się na tym co widzą twoje oczy, bez dodatkowego rozpoznawania tekstu książki.

  1. Odwróć stronę dowolnej książki o 180 stopni i ustaw w takiej odległości, aby tekst był lekko rozmyty.
  2. Czytaj pojedynczo każdą literę, pozwalając oku na ruch punkt po punkcie, stopniowo i uważnie śledząc kształt litery. Staraj się często mrugać i swobodnie oddychać. Jeżeli ci to ułatwi, możesz sobie wyobrazić małą czarną kropkę, którą przesuwasz po kształcie każdej litery. Nie staraj się rozpoznawać liter czy słów, a jedynie swobodnie przesuwaj wzrok po literach. Na końcu każdej linii zamknij oczy na chwilę i wizualizuj czerń liter.
  3. Teraz obserwuj białe miejsca i przestrzeń dookoła liter i wyrazów. Przebiegaj oczami po tych białych miejscach i wizualizuj, że tło jest białe jak światło słoneczne. Mrugaj, a co jakiś czas zamykaj oczy i wizualizuj, że "kartka jest biała a litery są czarne".
  4. To ćwiczenie zwiększy świadomość tego, co widzą twoje oczy podczas czytania, a na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi, będąc zaabsorbowanymi treścią książki. Teraz odwróć książkę do normalnej pozycji i sprawdź, czy nie widzisz tekstu z mniejszej niż dotychczas odległości.
Czas wykonywania: 3-5 minut
Powtórzenia: 1-2 razy dziennie
Zastępcze ćwiczenia: D1, D3, D4
Obciążenie wzroku: średnie
Ćwiczenie D3. Czytanie z "puzonowaniem"
0:00

Ćwiczenie poszerza pole widzenia dla "punktu bliży", co pozwala zobaczyć druk z jeszcze mniejszej niż dotychczas odległości.

  1. Umieść książkę lub tablicę z tekstami różnej wielkości w takiej odległości, w której możesz łatwo odczytać tekst.
  2. Powoli zbliżaj kartkę do swoich oczu na odległość, gdzie już nie jesteś w stanie odczytać tekstu.
  3. Kiedy druk będzie już rozmyty, poruszaj wzrokiem wzdłuż liter i wyrazów, nie starając się ich rozpoznać. Nie napinaj oczu, tylko patrz na kontury, krawędzie i przestrzenie między literami i wyrazami. Mrugaj, aby twój wzrok był ciągle zrelaksowany.
  4. Teraz ponownie oddalaj kartkę od oczu do momentu, kiedy będziesz mógł odczytać tekst.
  5. Powtórz kroki 2 i 3 kilka/kilkanaście razy
  6. Jeżeli używasz planszy, możesz powtórzyć ćwiczenie dla tekstu o mniejszym rozmiarze.
  7. Sprawdź teraz, czy możesz swobodnie czytać z mniejszej odległości niż poprzednio.
Czas wykonywania: 2-4 minut
Powtórzenia: 1-2 razy dziennie
Zastępcze ćwiczenia: D1, D3, D4
Obciążenie wzroku: małe
Ćwiczenie D4. Ćwiczenie z dwiema tablicami
0:00

Ćwiczenie to pozwala ćwiczyć naprzemienne patrzenie z bliska i daleka, co poprawia akomodację oczu oraz widzenie przestrzenne.

  1. Do ćwiczenia będziemy potrzebować specjalnej tablicy z literami do patrzenia z daleka i bliska.
  2. Umocuj dużą tablicę na ścianie w odległości, gdzie widzisz ją wyraźnie a małą trzymaj w dłoni w takiej odległości, aby tekst był widoczny, ale lekko rozmyty.
  3. Odczytaj 3 kolejne litery z dużej tablicy, zamknij na sekundę oczy i przywołaj w wyobraźni obraz tych 3 liter, a następnie spójrz na małą tablicę i odczytaj te same litery. Zrób to samo z kolejnymi 3 literami.
  4. Podczas tego ćwiczenia możesz odczytywać litery na różne sposoby. Czytaj kolumnami, wierszami, na ukos. Możesz również tworzyć bardziej nieregularne kształty lub po prostu wybierać dowolne napisy. Zrób tak łącznie nie więcej jak 5 powtórzeń.
  5. Teraz, przysuń trochę małą tablicę do siebie tak, aby litery były bardziej rozmyte. Ćwicz w ten sam sposób co w pkt. 3-4. Mrugaj i oddychaj, aby twój wzrok był ciągle zrelaksowany.
  6. Jeżeli poczujesz ból oczu podczas tego ćwiczenia to przerwij je i wykonaj krótki palming.
Czas wykonywania: 2-4 minut
Powtórzenia: 2-4 razy dziennie
Zastępcze ćwiczenia: K1, K6
Obciążenie wzroku: duże