Kolejną częstą wadą wzroku jest nadwzroczność (hipertropia). Jest to wada odwrotna do krótkowzroczności - stosunkowo wyraźne jest widzenie z daleka, natomiast zamazany obraz w przypadku patrzenia z bliska. Powoduje to szybkie zmęczenie wzroku przy czytaniu, może prowadzić do powstawania bólu głowy i podrażnień spojówki Nadwzroczność jest spowodowana nieprawidłową budową gałki ocznej, która jest krótsza albo ma zakrzywioną rogówkę. Powoduje to ogniskowanie się promieni świetlnych wpadających do oka za siatkówką, a nie na niej.
Więcej informacji o tej wadzie znajdziesz tutaj
Prezbiopia, czyli starczowzroczność jak sama nazwa wskazuje, to jeden ze skutków ubocznych ogólnego starzenia się organizmu i postępującego pogorszenia się funkcjonowania wszystkich organów człowieka. Pojawia się ona powszechnie u osób po 40 roku życia. Wada ulega pogłębieniu aż do 60 - 65 roku życia, kiedy ulega zahamowaniu. Objawy są takie same jak przy dalekowzroczności, a więc problemy z ostrym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oczu. Inne jest jednak podłoże prezbiopii w stosunku do dalekowzroczności omówionej wcześniej.
Więcej informacji o tej wadzie znajdziesz tutaj
Z drugiej jednak strony, żyje znaczna liczba osób w podeszłym wieku, które nie zgłaszając potrzeby noszenia okularów, przeczą tezie nieuchronnego pogarszania się wzroku, wraz z postępującym wiekiem. Jakkolwiek trudno zaprzeczyć tezie, że w podeszłym wieku następuje w mniejszym lub większym stopniu utwardzenie się i zmętnienie soczewki oka oraz pogorszenie stanu mięśni gałki ocznej, to należy stwierdzić, że techniki metody dr Bates'a stanowią skuteczne antidotum, na te niekorzystne zmiany
W starczowzroczności wykonujemy te same ćwiczenia co dla dalekowzroczności (dostępne poniżej)
Dla dalekowidza, czytanie małego druku przy zrelaksowanych oczach, jest najlepszą metodą na poprawę wzroku. Teksty napisane czcionką o różnej wielkości uczą nasze oczy skupiania się na coraz to mniejszych literach, przy zachowaniu dynamicznego relaksu wzroku.
Ćwiczenie z odwróconym tekstem pozwala skupić się na tym co widzą twoje oczy, bez dodatkowego rozpoznawania tekstu książki.
Ćwiczenie poszerza pole widzenia dla "punktu bliży", co pozwala zobaczyć druk z jeszcze mniejszej niż dotychczas odległości.
Ćwiczenie to pozwala ćwiczyć naprzemienne patrzenie z bliska i daleka, co poprawia akomodację oczu oraz widzenie przestrzenne.