Krótkowzroczność (miopia) jest najczęstszą chorobą refrakcji oka. Według szacunków naukowców, aż 30% Europejczyków cierpi na krótkowzroczność, a w Azji aż 60% społeczeństwa. Najczęściej wada ta powstaje przed 20 rokiem życia. Jeśli chodzi o anatomię, to przy krótkowzroczności gałka oczna jest wydłużona, przez co następuje nieprawidłowe zagięcie promieni świetlnych wpadających do gałki ocznej i ogniskowanie się promieni ma miejsce przed siatkówką, zamiast na niej.
Więcej informacji o tej wadzie znajdziesz tutaj
Jest to podstawowe ćwiczenie, które rewelacyjnie sprawdza się dla wad krótkowzroczności. Również osoby które mają prawidłowy wzrok powinny jak najczęściej korzystać z tego ćwiczenia, aby ich wzrok wciąż był sprawny lub nawet jeszcze lepszy niż 20/20.
Ćwiczenie to służy do rozluźnienia mięśni skośnych oczu, które są wykorzystywane do zmiany długości optycznej oka, czyli de facto za poprawne i ostre widzenie.
Ćwiczenie to pozwala ćwiczyć naprzemienne patrzenie z bliska i daleka, co poprawia akomodację oczu oraz widzenie przestrzenne.
Ćwiczenie to pomaga w ocenieniu własnego zakresu dobrego widzenia (punkty "bliży" i "dali") oraz służy do jego rozszerzenia.
Ćwiczenie to polega na "oszukaniu swoich oczu" w trakcie gdy tekst (plansza lub książka) jest umieszczony bardzo blisko oczu (0-9 cm). Kiedy zbliżamy planszę coraz bliżej, druk zaczyna się rozmywać, co wynika z braku akomodacji w tak bliskiej odległości. Dla krótkowidza obraz choć na chwilę zogniskuje się wtedy na siatkówce, bądź nawet za nią (paradoksalna dalekowzroczność). Dzięki temu nasz mózg wyśle do oczu sygnał, że dalsze napinanie mięśni skośnych nie ma sensu. Ten sygnał będzie skutkował rozluźnieniem mięśni tzw. rozmiękczeniem wzroku i o to nam właśnie chodzi. Równocześnie ruch książką jak puzonem pozwala na rozszerzenie pola widzenia, dzięki płynnej zmianie akomodacji.
Ćwiczenie to pozwala ćwiczyć zmianę akomodacji i tym samym wzmocnić naszą ostrość wzroku.